Hakkımızda

ErtürkHukuk

Av. İsmail  Alperen ERTÜRK'TEN MESAJ
Üniversite yıllarımdan başlayarak, hukuk sistemi ve adalet kavramlarının tanımlanması konusu her zaman ilgimizi çekmiştir. Adalet kavramının, yani haklı ile haksızın belirlendiği değerlendirme biçiminin, toplumların yaşadığı coğrafyaya, geçmişten edinilmiş deneyimlere, sosyal ve ekonomik koşullara bağlı olarak, farklı yorumlanması ve değerlendirilmesi mümkündür. Yani bir anlamda “adil olabilmek” şartlara göre değişebilen bir olgudur. Adaletin doğru işleyebilmesi için de, hukuk kurallarının ve sisteminin sağlam temeller üzerine kurulmuş olması büyük önem taşımaktadır. Hukuk sistemi için yapılacak en doğru tanımlamalardan birisi, tıpkı sağlık ya da doğanın dengesi gibi, kaybedilmeden veya bozulmadan, varlığının ve öneminin hissedilmiyor olmasıdır. Hukuk sistemi, kişilerin, toplumların ya da firmaların, varoluşlarıyla ve faaliyet alanlarıyla ilgili, başlarına bir haksızlık geldiğinde varlığını hissettikleri bir olgudur. Dengenin bozulması sonucu ortaya çıkan durum, dava konusunun muhatabı iki taraf için de huzur bozucudur.
Bence mesleğimizin en önemli olgusu, taraflardan hangisini temsil edersek edelim, “diğer tarafa” meslek kuralları ve insani değerleri hiçe saymadan, dengeli davranabilmeyi başarabilmektir. Deneyimli bir avukat olarak, hukuk denildiğinde akla ilk gelen sembol olan terazinin temsil ettiği dengenin de bu denge olduğuna inanıyorum.
“ERTÜRK HUKUK” olarak, uzmanlık alanlarımız kapsamında, her dosyanın değerlendirmesini bu dengeyi göz ardı etmeksizin gerçekleştirirken, iletişim çağının gerekli kıldığı tüm modern altyapı desteğinin yanında, asıl önemli değerin “insan malzemesi  ve insan hakkı” olduğunu unutmaksızın hizmet vermeye devam edeceğiz.

Esenlik dileklerimle…
Av. İsmail  Alperen ERTÜRK


image
loader